Общая информация
Какие страны или территории считаются затронутыми Covid-19?
Это страны или отдельные территории, в которых отмечено неконтролируемое распространение вирусной инфекции, т.е. отследить источник заражения конкретного человека более не представляется возможным. Список таких стран просим смотреть на нашем сайте в разделе новостей.
Запрещен ли выезд в затронутые Covid-19 страны и территории?
Уважая право на свободу передвижения, Латвийская Республика не запрещает поездки в затронутые инфекцией страны и территории, если не будет принято и опубликовано соответствующее решение.
Тем не менее, следуя рекомендациям Всемирной организации здравоохранения в отношении мер предосторожности при поездках, эксперты призывают тщательно оценить потребности в поездках и избегать поездок в районы, затронутые Covid-19, на которые распространяются особые меры предосторожности!
Следует отметить, что страна назначения может вводить ограничительные меры или карантин на своей территории полностью или частично. Министерство иностранных дел Латвийской Республики не оказывает финансовую помощь подданным, у которых возникают затруднения ввиду вышеупомянутых обстоятельств.
Насколько опасна инфекция?
Kādi ir piesardzības pasākumi, dodoties uz infekcijas skartajām valstīm un teritorijām?
- Bieži mazgājiet rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi;
- Ievērojiet distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
- Izvairieties no neaizsargāta kontakta ar lauksaimniecības vai ar savvaļas dzīvniekiem;
- Izvairieties no tirgus apmeklējumiem, kur pārdod dzīvus dzīvniekus vai apstrādā dzīvnieku liemeņus;
- Klepojot un šķaudot, izmantojiet vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgājiet rokas;
- Sekojiet vietējo varas iestāžu norādījumiem;
- Ja ceļojuma laikā, vai 14 dienas pēc tā parādās simptomi, kas norāda uz elpošanas slimībām (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, apgrūtināta elpošana), nepieciešams vērsties pēc medicīniskās palīdzības un informēt ārstu par ceļojumu.
Kādi ir piesardzības pasākumi, atgriežoties no infekcijas skartajām valstīm un teritorijām?
- ierobežot kontaktus ar ģimenes locekļiem un citām personām, ja tas nav iespējams, ievērot vismaz divu metru attālumu,
- nekavējoties zvanīt pa tālruni 113 (Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests),
- informēt ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu uz Covid-19 infekcijas skarto teritoriju.
Vai citur ceļot ir droši?
Pēc stāvokļa 2020.gada 11.martā Covid-19 infekcija skara 120 valstis un teritorijas visā pasaulē un 1 starptautisko transporta līdzekli, kruīza kuģi Diamond Princess. Saslimstība samazinās Ķīnā. Ļoti nopietns infekcijas uzliesmojums joprojām vērojams Itālijā, bet citās Eiropas valstīs epidēmija ir tikai sākuma posmā.
Latvijas Republikas Ārlietu Ministrija aicina atbildīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot uz šādām valstīm: Amerikas Savienotās Valstis, Apvienotie Arābu Emirāti, Austrālija, Bahreina, Beļģija, Čehija, Dānija, Ēģipte, Grieķija, Indija, Irāka, Islande, Izraēla, Kanāda, Kuveita, Lielbritānija, Malaizija, Nīderlande, Norvēģija, Taizeme, Zviedrija.
Lūdzam ņemt vērā, ka situācija mainās katru dienu. Jaunumiem jūs varat sekot līdzi Latvijas Republikas Ārlietu Ministrijas tīmekļa vietnē un Worldometer tīmekļa vietnē, kurā informācija tiek atjaunota reālā laika režīmā.
Kādas ir iespējas ceļojumu atcelšanai?
Ja tūrisma operators atceļ plānoto ceļojumu, ceļotājam ir tiesības saņemt atpakaļ visas iemaksātās avansa summas par ceļojumu. Ja tiešais pakalpojuma sniedzējs (piemēram, aviokompānija vai viesnīca) atceļ plānoto reisu vai rezervāciju naktsmītnē, ceļotājam ir tiesības saņemt atpakaļ par pakalpojumu iemaksāto naudu.
Ja ceļotājs atsakās doties ceļojumā un pats izbeidz kompleksā tūrisma pakalpojuma līgumu pirms ceļojuma sākuma, pamatojoties uz to, ka ceļotājam ir bažas par došanos uz konkrēto galamērķi, šādā gadījumā pakalpojumu sniedzējam nav pienākums atmaksāt patērētājam iemaksātās avansa summas par ceļojumu.
Ja ceļotājs pats atsakās saņemt atsevišķu tūrisma pakalpojumu, tad ceļotājam jārēķinās ar zaudējumiem (ar to, ka iemaksātas naudas summas par nenotikušo pakalpojumu netiks atmaksātas), ja vien pakalpojuma sniegšanas noteikumos nav norādīts pretējais (piemēram, ir iegādātas aviobiļetes, kuras var mainīt). Nepieciešamības gadījumā ceļotājs var vērsties pie attiecīgā tūrisma pakalpojumu sniedzēja.
Tikai tādā gadījumā, ja ceļojuma galamērķī vai tiešā tā tuvumā ir izveidojušies nenovēršami un ārkārtas apstākļi, kas būtiski ietekmē kompleksā tūrisma pakalpojuma sniegšanu vai kas būtiski ietekmē pasažieru pārvadāšanu uz galamērķi (izsludināta ārkārtas situācija, t.sk. noteikta karantīna), ceļotājam ir tiesības atteikties doties ceļojumā. Šādā situācijā ceļotājam ir tiesības nemaksāt līguma izbeigšanas maksu un saņemt atpakaļ no tūrisma pakalpojuma sniedzēja visas iemaksātās avansa summas par ceļojumu, bet nav tiesību saņemt papildu kompensāciju.
Tā kā katrs gadījums ir vērtējams individuāli, ceļotājam neskaidrību gadījumā vispirms ir jāvēršas pie konkrētā tūrisma pakalpojuma sniedzēja.
Ja ceļojuma laikā nenovēršamu un ārkārtas apstākļu dēļ nav iespējams nodrošināt ceļotāja atgriešanos, kā paredzēts kompleksā tūrisma pakalpojuma līgumā, tūrisma operators nodrošina ceļotāju izmitināšanu uz laikposmu, kas nepārsniedz trīs naktis vienam ceļotājam un sedz izmaksas par nepieciešamo izmitināšanu. Izmitināšanas izmaksas par atlikušajām naktīm, ja nepieciešams, sedz ceļotājs.
Kādas ir iespējas attiecībā uz ceļojuma apdrošināšanu?
Jūsu gadījumā būs spēkā attiecīgās apdrošināšanas kompānijas standarta ceļojuma apdrošināšanas noteikumi.
Lūdzam ņemt vērā, ka vairākām apdrošināšanas kompānijām apdrošināšana ir spēkā līdz brīdim, kad attiecīgajā valstī tiek izsludināta epidēmija. Karantīna ārzemēs nav apdrošināšanas gadījums, ja apdrošinātā persona ir vesela. Uzturēšanas izdevumus sedz tā valsts, kura ir noteikusi karantīnu.
Ceļojuma vai lidojuma atcelšana infekcijas slimības dēļ galamērķī parasti nav apdrošināšanas gadījums.